Pierwsza kotwiarka górnicza z podporą z dolnym sterowaniem o napędzie pneumatycznym, składająca się z trójstopniowej podpory teleskopowej, silnika układu sterowania charakteryzująca się tym, że układ sterowania jest oddzielony od podpory teleskopowej. Układ sterowania położony jest nieruchomo i nie przesuwa się wraz z silnikiem umieszczonym na stopniowanym teleskopowym siłowniku wysuwającym się na wysokość 3,5m.
Kotwiarka jest chroniona patentem Urzędu Patentowego RP nr. 416342
Podpora zabezpieczona jest antywstrząsową osołoną ochronną.
Kotwiarka jest wygodnym i bezpiecznym dla obsługi urządzeniem przenośnym przeznaczonym do pracy dla dwóch operatorów wyposażona jest w dodatkowy uchwyt stabilizujący.
Wysunięcie się trójstopniowego cylindra ku górze wraz z silnikiem pozwoli na pozostanie operatorów ze sterowaniem zamocowanym do górnego korpusu w dolnej części podpory.
Eliminuje to konieczność budowania podestów i przesuwania się obsługi ku górze wraz z podnoszącym się sterowaniem. Ma to ogromy wpływ na bezpieczeństwo i skróceniu czasu wykonywanych prac.Kotwiarka stosowana jest do mieszania, montowania kotew, montowania kabli itp. Jest ono odpowiednie dla różnych rodzajów prac kotwiących w tunelach skalnych, chodnikach węglowych oraz chodnikach kamienno-węglowych, o twardości 80 -120 MPa (f 8-12). Urządzenie przystosowane jest do prac związanych z drążeniem tuneli, kopalniach w tym w podziemnych zakładach górniczych w wyrobiskach zaliczanych do stopnia „a”, „b” lub „c” niebezpieczeństwa wybuchu metanu oraz „A” lub „B” niebezpieczeństwa wybuchu pyłu węglowego.
Kotwiarki GMP–KP-PDS zasilane są sprężonym powietrzem o ciśnieniu zasilania 0.3-0.70 MPa. Należy, więc wyposażyć kotwiarkę w smarownicę typu FY 500 bądź serii FY 200 montowane na linii zasilania z olejem o lepkości 20-30(cSt) mierzonej przy 40°C. Co pozwoli na trwałe, wydajne i długoletnie użytkowanie maszyny.